Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studánky Poodří

V oblasti Poodří se nachází na dvě stovky studánek a pramenů, od těch nejznámějších, jako je Bannerova studánka u Šenova, Studánka u Skály panny Marie na Spálovském mlýně či studánka u Starobělských Lurd až po ty zcela neznámé, jejichž prameny skomírají zapomenuty v neprostupných houštinách.Dříve bývaly studánky a prameny významným zdrojem pitné vody a proto bývaly chovány ve velké úctě. Každoročně byly studánky čistěny od bahna a jejich otevírání na jaře bylo spojeno s malým slavnostním obřadem. Dnes už úcta ke studánkám bohužel velmi upadla a snad jen unavení poutníci na dlouhých tůrách jejich službu ocení. Přesto však jsou studánky pěknou ozdobou krajiny, poskytující útočiště mnohým živočichům. Na těchto stránkách bych vás rád seznámil s několika studánkami krajiny kolem řeky Odry.

 

 Mannová studánka v Klokočově (56)

 

p5120020.jpgPři vyústění Něčínského potoka do Odry na hranici tří okresů najdeme u myslivecké chaty velice pěknou studánku. Je nazvána Mannová studánka. Je aspoň metr hluboká, postavená z kamene a krytá dřevěnou stříškou. Chata je oblíbeným odpočívadlem výletníků, kteří do těchto končin zavítají. Voda ve studánce je zřejmě pitná, výletníci z ní často pijí.

 

 

 

Jesenická kyselka (37)

 

V centru Jeseníku nad Odrou ve vedlejší ulici nad hřištěm je vývod minerální vody. Je vyveden kohoutkem u turistického odpočívadla. Další vývod je u tabule popisující historii jímání vody.  První zprávy o vývěru minerální vody v Jeseníku n.O. jsou z roku 1830. Voda vyvěrala do studánek v Krátké čtvrti. V roce 1896 se stal majitelem Krizický, který započal s výrobou limonád ochucených citronem a cukrem. V roce 1900 nechal majitel Adam Kobierský provést odbornou analýzu kvality vody v Innsbrucku a v Bílsku. Posudek zněl: „ léčivá voda první třídy, použitelná k léčbě srdce, ledvin, močových cest a žaludku... „.

Po II. světové válce areál chátral, později zde sídlila společnost NEALKO Olomouc, která vyráběla limonády, ale již jen z obyčejné vody. Od roku 1994 je areál s vývěry minerální vody postupně a pozvolna obnovován, v roce 1996 byl proveden nový hydrogeologický rozbor. V roce 2004 byl obcí otevřen tzv. Obecní pramen s místem zastavení a v roce 2005 majitelkou Ludmilou Kocourkovou otevřen vlastní pramen. Další pramen je v zimním období přístupný v budově pálenice. V areálu je celkem 6 zdrojů minerální vody: Lipový, Franz, Josef, Herma, Zita a Hedva.

Uhličitá minerální voda se vyznačuje nízkým obsahem sodíku, což má příznivý vliv na lidský organizmus.

 

pc030068.jpg

 

U Smirčího kříže (519)

 

Studánku vybudovanou z břidlicových kamenů najdeme poblíž pramene U rybníčka v Podlesí u Budišova n. B., jen na opačné straně silnice. Nad studánkou je ruina domu a hned vedle studánky je pumpa.

 

V Pískovně (106)

V lokalitě bývalé pískovny na SSZ okraji obce, nad přírodním koupalištěm nalezneme na okraji lesíka velmi vydatné prameniště. Všechny potůčky jsou svedeny do upraveného koryta s měrným přelivem. Český hydrometeorologický ústav pobočka Ostrava zde měří vydatnost pramene, která v ročním průměru dosahuje 3,2 l/s a průměrná roční teplota vody je 8°C. Pramen v zimě nezamrzá. V okolí je budována cyklocrossová dráha, pod pramenem přírodní koupaliště.

 

Sarkanderka (39)

Pěkně upravená studánka v zářezu železniční trati mezi Skotnicí a Příborem u křížení se silnicí do Ostravy. Přístup s vedlejší silnice se zákazem vjezdu. Nad studánkou byla roku 1866 Davidem Hinerem z Příbora postavena kaple jako dík za vyléčení ze slepoty při vymývání očí vodou ze studánky.

Podle legendy studánku vyhloubil mladý Jan Sarkander při svém pobytu v Příboře. Studánka byla proslavená v širém okolí, jezdili si pro ni lidé ze Slezska a dokonce i ze Slovenska a věřili v její léčivé účinky.

Údajně byl vodou ze studánky vyléčen i tříletý Emanuel a také hluchá a téměř slepá dívka Žofie Polášková.

I dnes si zde lidé jezdí zdaleka pro vodu, ačkoliv již ne v takovém množství jako dříve. Voda je zřejmě pitná i když se nad pramenem nachází pole.

 

pc130050.jpg

 

Studánka panny Marie ve Skále (24)

 

Upravený pramen najdeme na Spálovském mlýně, rekreačním letovisku a poutním místě. Kovovou trubkou zde ze skály vytéká vydatný pramen vody do kamenné nádoby, která je údajně kamennou křtitelnicí ze Spálovského kostela. Voda je pitná a hojně využívána chataři a poutníky. Patří k nejznámějším pramenům v okrese. Vztahuje se k němu tato pověst. Na konci třicetileté války se zde v opuštěné skalní rokli schovali čtyři zranění vojáci před nepřítelem. Tři z nich brzy svému zranění podlehli, jen ten poslední umírající voják začal prosit o pomoc pannu Marii. V té chvíli uviděl před sebou nebeské zjevení a ze suché skály vytryskl pramen vody, která vojáka uzdravila. Zpráva o zázraku se brzy v okolí rozšířila a lidé sem začali přicházet a modlit se za uzdravení sebe i svých blízkých. Mlynář z nedalekého mlýna pořídil obraz panny Marie, poději se spálovští rozhodli přemístit jej do svého kostela, ale obraz se vždy vrátil zpět ke skále. V roce 1918 byl údajně zaznamenán případ zázračného uzdravení pětileté dívky po napití a obkladech z pramene. Roku 1848 jsou zde doloženy vanové lázně, kde lékař Laurenz Tichý prováděl vodoléčbu. Později vyhořely. Roku 1852 byla u skály postavena hospoda. Každý rok v neděli kolem 8. září se zde koná pouť s procesím.

 

 Up4080011.jpg Myslivecké chaty II. (53)

Tuto studánku najdeme v lese Roveň v Šenově u NJ. Nachází se v lese u cesty a byla upravena v roce 2009 zřejmě Ochránci přírody z Valašského Meziříčí. Voda je z betonové studny přivedena trubkou a ta je kryta dřevěnou stříškou. V bezprostředním okolí myslivecké chaty jsou celkem tři hezky upravené studánky.

 

 Železniční (137)

Kamenná studánka dobře ukrytá v příkopu železniční trati nedaleko přejezdu u zastávky Klokočov, na okraji lesa pod cestou. Udržují Ochránci přírody z Oder, slouží pro terénní základnu na zastávce.

 

pa070138.jpg

 

 

V náspu (35)

 

pa290072.jpgZajímavý pramen mezi rybníkem Kotvice a silnicí do Albrechtiček v náspu býv. železniční trati do Veřovic. Pramen vytéká z cihlové okrouhlé zídky hrdlem plastové lahve. U studánky se nachází hrníček.

 

 

 

 

 

Bez jména (533)

Při cestě údolím Budišovky mezi Hadinkou a Čermenským mlýnem narazíme na malou studánku. Nachází se asi 750 metrů na JJV od chatové osady na Čermenském mlýně. Je krytá jednoduchou stříškou se smrkové kulatiny. U studánky najdeme hrneček.

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Studánky Poodří